Der var danskerpoles en masse i en overvejende våd kvalifikation fredag til ADAC GT Masters og Formel ADAC.

Nürburgring lægger asfalt til denne weekends afdeling af ADAC-serien, hvor to danskere er til start.

Nicki Thiim satte Prosperia C. Abt Audi R8 LMS’eren på pole position til søndagens løb, mens medkører Fabian Hamprechts forsøg blot rakte til en 20. startplads i lørdagens løb, om end i en meget tæt kvalifikation med alle 26 kørere inden for 1,6 sekund.

Nicki Thiims poletid til andet løb var 0,443 sekunder bedre end Robert Renauer/Norbert Siedler i Porsche, der starter toer.

Mikkel Jensen fortsætter i Formel ADAC sit titelkandidatur og satte bedste tid til både løb 1 og 2. Det var tredje pole position i træk til den 19-årige dansker, der kører for Neuhauser Racing.