Det skal være gratis at gå til race. Det mener i hvert fald gruppen bag Danmarksringen, der skal bygges på Lolland tæt ved Femern-forbindelsen.
– Det er vigtigt, at du lader folk komme gratis ind, og så tjener pengene på alt det udenom, siger Preben Damm Christiansen, direktør for Danmarksringen til Dagbladet Børsen.
I artiklen fremhæver direktøren, der også ejer og driver Roskilde Racing Center, at løb i bl.a. Tyskland tiltrækker op mod 250.000 over en weekend.
– Folk vil underholdes, og vi skal være opmærksomme på, om det er rigtigt at tjene penge på entreen, eller der hvor avancen ligger, nemlig på øl, sodavand, pølser og merchandise, fortæller Per Henrik Brask, der er medinitiativtager til det kommende baneanlæg, til avisen.
Med i betragtningerne ligger, at banen kommer til at ligge inden for halvanden times kørsel fra København – uden fordyrende broer undervejs – og to timer fra Hamborg. Dog er budgetterne lagt uden at regne tyske tilskuere med.
Danmarksringen regner med at kunne nå en omsætning på 20 mio. kr. inden for tre år. Penge, der skal hentes ind via eventkørsel, kørerlærere, biltests, baneudlejning. DASU-arrangerede løb skal stå for 10-15 procent af omsætningen.
Øvrige indtægter skal komme fra salg af annoncepladser, en tilstødende campingplads og udlejning af pitgarager.
Danmarksringen vil blive ca. 5.000 meter lang og vil fylde 70-100 hektar. Det vil koste omkring 150 mio. kr. at etablere banen.
Femern-forbindelsen skal stå færdig i 2021 – Danmarksringen følger herefter.
http://www.drivesrt.com/racing/?invalidate-cache=1397969738
https://www.youtube.com/watch?v=cUj6TihivcY&feature=youtu.be