Sébastien Bourdais og Jamie Whincup dominerer begivenhederne fredag med bedste tid i tre af fire træninger – og næstbedste i første træning.

Første trænings bedste tid gik til Mark Winterbottom i en session, hvor det hovedsageligt var de faste V8 Supercars-kørere der trænede. Winterbottom var køreren, som Allan Simonsen oprindeligt fik tilbud om at køre sammen med.

I anden og tredje træning var det gæstekørerne, der skulle ud på bybanen, og her var Bourdais altså bedst foran ’teamkammerat’ Andy Priaulx.

Både Jan Magnussens og Allan Simonsens biler var godt med i løbet af træningerne. Russell Ingall satte fjerdebedste tid i første træning, mens Allan Simonsen med 11. bedste tid var bedste dansker i anden træning.

I tredje træning havde Magnussen kontakt med muren, men var undervejs med helt fremme. Til sidste endte det dog med en syvendeplads i det stjernespækkede felt.

Næste gang feltet skal i aktion bliver i lørdagens kvalifikation og Top 10 shootout.

Resultatet af practise 1 til Gold Coast 600:

Pos Team Kører Bil Bedste
1 Orrcon Steel FPR Falcon Mark Winterbottom Falcon FG 01:12:4570
2 TeamVodafone Jamie Whincup Commodore VE2 01:12:5944
3 TeamVodafone Craig Lowndes Commodore VE2 01:12:7188
4 Supercheap Auto Racing Russell Ingall Commodore VE2 01:12:7315
5 Fujitsu Racing GRM Michael Caruso / Augusto Farfus Jr Commodore VE2 01:12:8240
6 Trading Post FPR Falcon Will Davison Falcon FG 01:12:9401
7 The Bottle-O Racing Team Paul Dumbrell Falcon FG 01:12:9454
8 Team Boc Jason Bright Commodore VE2 01:12:9658
9 Toll Holden Racing Team Garth Tander / Ryan Briscoe Commodore VE 01:12:9957
9 Toll Holden Racing Team Garth Tander / Ryan Briscoe Commodore VE2 01:12:9957
10 Lucky 7 Racing Tim Slade Falcon FG 01:13:0224
11 SP Tools Racing Shane van Gisbergen / Emanuele Pirro Falcon FG 01:13:0340
12 Bundaberg Racing Fabian Coulthard / Patrick Long Commodore VE2 01:13:1771
13 Fujitsu Racing GRM Lee Holdsworth Commodore VE2 01:13:2151
14 Stratco Racing David Reynolds Commodore VE2 01:13:2261
15 Toll Holden Racing Team James Courtney / Darren Turner Commodore VE2 01:13:2278
16 Pepsi Max Crew Greg Murphy / Oliver Gavin Commodore VE2 01:13:2721
17 VIP Petfoods Steve Owen Commodore VE2 01:13:2984
18 Irwin Racing Alex Davison Falcon FG 01:13:3396
19 Jana Living Racing Jason Bargwanna Commodore VE2 01:13:4247
20 Jim Beam Racing Steven Johnson Falcon FG 01:13:4382
21 Wilson Security Racing Tony D’Alberto Falcon FG 01:13:5364
22 Westrac Racing Dean Fiore Falcon FG 01:13:5392
23 Jack Daniel’s Racing Rick Kelly / Jorg Bergmeister Commodore VE2 01:13:6754
24 Fair Dinkum Sheds Racing Karl Reindler Commodore VE2 01:13:7302
25 Mother Energy Racing Team Jonathon Webb Falcon FG 01:13:7955
26 Jack Daniel’s Racing Todd Kelly / Richard Westbrook Commodore VE2 01:13:9051
27 Gulf Western Oil Racing Warren Luff / Marino Franchitti Commodore VE2 01:13:9676
28 Jim Beam Racing James Moffat Falcon FG 01:14:1276

 

Resultatet af practise 2 til Gold Coast 600:

1 TeamVodafone Sebastian Bourdais Commodore VE2 01:12:9927
2 TeamVodafone Andy Priaulx Commodore VE2 01:13:3191
3 Toll Holden Racing Team Ryan Briscoe Commodore VE2 01:13:5494
4 Bundaberg Racing Patrick Long Commodore VE2 01:13:7123
5 Pepsi Max Crew Oliver Gavin Commodore VE2 01:13:7225
6 Jack Daniel’s Racing Richard Westbrook Commodore VE2 01:13:7344
7 Toll Holden Racing Team Darren Turner Commodore VE2 01:13:8733
8 Fujitsu Racing GRM Augusto Farfus Jr Commodore VE2 01:13:8885
9 Stratco Racing Alex Tagliani Commodore VE2 01:14:0651
10 Lucky 7 Racing Helio Castroneves Falcon FG 01:14:1887
11 Jana Living Racing Allan Simonsen Commodore VE2 01:14:3142
12 Trading Post FPR Falcon Mika Salo Falcon FG 01:14:3707
13 Westrac Racing Gianni Morbidelli Falcon FG 01:14:6487
14 Orrcon Steel FPR Falcon Richard Lyons Falcon FG 01:14:7646
15 Mother Energy Racing Team Gil de Ferran Falcon FG 01:14:8979
16 Supercheap Auto Racing Jan Magnussen Commodore VE2 01:15:0106
17 SP Tools Racing Emanuele Pirro Falcon FG 01:15:0240
18 Fair Dinkum Sheds Racing Fabrizio Giovanardi Commodore VE2 01:15:0586
19 Jim Beam Racing Joey Hand Falcon FG 01:15:2316
20 Irwin Racing Marc Lieb Falcon FG 01:15:2903
21 Jack Daniel’s Racing Jorg Bergmeister Commodore VE2 01:15:3565
22 Fujitsu Racing GRM Simon Pagenaud Commodore VE2 01:15:3799
23 Jim Beam Racing Dirk Muller Falcon FG 01:15:4458
24 The Bottle-O Racing Team Christian Klein Falcon FG 01:15:4818
25 Team Boc Sarrazin Stephane Commodore VE2 01:15:7719
26 Gulf Western Oil Racing Marino Franchitti Commodore VE2 01:15:7936
27 VIP Petfoods Boris Said Commodore VE2 01:16:6273
28 Wilson Security Racing Vitantonio Liuzzi Falcon FG 01:16:7564

 

Resultatet af practise 3 til Gold Coast 600:

Pos Entrant Driver Vehicle Fastest Lap Time
1 TeamVodafone Sebastian Bourdais Commodore VE2 01:12:4089
2 TeamVodafone Andy Priaulx Commodore VE2 01:13:0990
3 Fujitsu Racing GRM Simon Pagenaud Commodore VE2 01:13:1602
4 Lucky 7 Racing Helio Castroneves Falcon FG 01:13:2915
5 Pepsi Max Crew Oliver Gavin Commodore VE2 01:13:3662
6 Jack Daniel’s Racing Richard Westbrook Commodore VE2 01:13:5658
7 Supercheap Auto Racing Jan Magnussen Commodore VE2 01:13:5837
8 Irwin Racing Marc Lieb Falcon FG 01:13:6109
9 Jim Beam Racing Joey Hand Falcon FG 01:13:7115
10 Toll Holden Racing Team Ryan Briscoe Commodore VE2 01:13:7344
11 Toll Holden Racing Team Darren Turner Commodore VE2 01:13:8791
12 Orrcon Steel FPR Falcon Richard Lyons Falcon FG 01:13:8967
13 Bundaberg Racing Patrick Long Commodore VE2 01:14:0608
14 Trading Post FPR Falcon Mika Salo Falcon FG 01:14:0784
15 Jana Living Racing Allan Simonsen Commodore VE2 01:14:1862
16 Fujitsu Racing GRM Augusto Farfus Jr Commodore VE2 01:14:2050
17 Fair Dinkum Sheds Racing Fabrizio Giovanardi Commodore VE2 01:14:2414
18 Westrac Racing Gianni Morbidelli Falcon FG 01:14:2777
19 Jack Daniel’s Racing Jorg Bergmeister Commodore VE2 01:14:2812
20 Stratco Racing Alex Tagliani Commodore VE2 01:14:3008
21 The Bottle-O Racing Team Christian Klein Falcon FG 01:14:3699
22 Team Boc Sarrazin Stephane Commodore VE2 01:14:4357
23 Wilson Security Racing Vitantonio Liuzzi Falcon FG 01:14:4522
24 SP Tools Racing Emanuele Pirro Falcon FG 01:14:5617
25 Mother Energy Racing Team Gil de Ferran Falcon FG 01:14:6094
26 Jim Beam Racing Dirk Muller Falcon FG 01:14:7063
27 Gulf Western Oil Racing Marino Franchitti Commodore VE2 01:15:6266
28 VIP Petfoods Boris Said Commodore VE2 01:15:7687

 

Resultatet af practise 4 til Gold Coast 600:

Pos Team Kører Bil Bedste
1 TeamVodafone Jamie Whincup Commodore VE2 01:12:0546
2 TeamVodafone Craig Lowndes Commodore VE2 01:12:0646
3 Trading Post FPR Falcon Will Davison Falcon FG 01:12:1800
4 Lucky 7 Racing Tim Slade Falcon FG 01:12:1880
5 SP Tools Racing Shane van Gisbergen Falcon FG 01:12:3594
6 Toll Holden Racing Team Garth Tander Commodore VE2 01:12:3765
7 Pepsi Max Crew Greg Murphy Commodore VE2 01:12:3805
8 Orrcon Steel FPR Falcon Mark Winterbottom / Richard Lyons Falcon FG 01:12:4501
9 Fujitsu Racing GRM Michael Caruso Commodore VE2 01:12:5149
10 Irwin Racing Alex Davison Falcon FG 01:12:5291
11 The Bottle-O Racing Team Paul Dumbrell / Christian Klein Falcon FG 01:12:5413
12 Fujitsu Racing GRM Lee Holdsworth Commodore VE2 01:12:6734
13 Supercheap Auto Racing Russell Ingall Commodore VE2 01:12:7232
14 Toll Holden Racing Team James Courtney Commodore VE2 01:12:7335
15 Stratco Racing David Reynolds Commodore VE2 01:12:7789
16 Bundaberg Racing Fabian Coulthard Commodore VE2 01:12:8144
17 Jack Daniel’s Racing Todd Kelly / Richard Westbrook Commodore VE2 01:12:8721
18 Jim Beam Racing James Moffat Falcon FG 01:12:9629
19 Jana Living Racing Jason Bargwanna Commodore VE2 01:12:9882
20 Jim Beam Racing Steven Johnson Falcon FG 01:13:0021
21 Wilson Security Racing Tony D’Alberto / Vitantonio Liuzzi Falcon FG 01:13:0294
22 Jack Daniel’s Racing Rick Kelly Commodore VE2 01:13:1066
23 VIP Petfoods Steve Owen Commodore VE2 01:13:2565
24 Mother Energy Racing Team Jonathon Webb / Gil de Ferran Falcon FG 01:13:3653
25 Team Boc Jason Bright / Sarrazin Stephane Commodore VE2 01:13:5433
26 Westrac Racing Dean Fiore / Gianni Morbidelli Falcon FG 01:13:6329
27 Gulf Western Oil Racing Warren Luff / Marino Franchitti Commodore VE2 01:13:8639
28 Fair Dinkum Sheds Racing Karl Reindler Commodore VE2 01:14:0446