BMW AG meddeleler i en pressemeddelelse her i eftermiddag, at der netop er indgået aftale med en køber af BMW Sauber F1-teamet. Køber er Qadbak Investment, der er fond stiftet i Schweiz, og som varetager interesser for familier fra Europa og Mellemøsten.
Ifølge meddelelsen vil Lionel Fischeren stå i front for F1-teamet.
Offentliggørelsen falder sammen med, at FIA har offentliggjort, at den sidste plads på 2010-gridden går til Lotus, mens der arbejdes på at tillade 14 teams næste år, så også det nye schweizisk baserede team får plads – en garanti, FIA har stillet BMW Sauber tidligere på året.
– Det glæder os, at FIA har stillet os en startplads til F1 VM 2010 i sigte. Teamet går derfor ud fra, at vi er til start i sæsonen 2010, lyder en melding fra BMW Sauber F1.
Foto: BMW AG