Ud på morgenen er kampen om sejren i årets Nürburgring 24h gået fra at være en kamp mellem tre biler til snarere at være en kamp mellem de to forreste. Audi Sport Team WRTs #28 med Mies, Sandström, Müller og Vanthoor fører netop nu med omkring et halvandet minut til den hurtigste af de to BMW Sport Trophy Team Marc VDS-biler. I hælene på dem, men en omgang nede ligger Falkens Porsche #44 og kæmper mod den anden Marc VDS BMW Z4 og Black Falcons Mercedes SLS #5.
Banen er fortsat en stor udfordring for de mange teams, for der ligger olie forskellige steder på banen. Det kostede klokken 04.25 blandt andet Stefan Mucke i Aston Martin #007 og Team Phoenix’ Audi med nummer fire en tur i hegnet. Muckes Aston Martin klarede sig vej til pitten og blev repareret efter uheldet, men Phoenix-Audien måtte udgå.
Og olien er der fortsat, melder blandt andet Bentleys Guy Smith.
Klokken 07.30 var kampen om 1. pladsen så tæt som 1.4 sekund, men kort fter pittede Audien for et kørerskifte, og det sendte BMW’en i front, inden et rutinestop for BMW’en vendte det hele igen klokken 08.30.
I den anden Team WRT-Audi går det meget godt i bestræbelserne på at rette op på den tabte tid fra i aftes. Pierre Kaffer satte en overgang løbets hurtigste tid, og bilen er i øjeblikket oppe som nummer ni – efter at have været nede i 60’erne umiddelbart efter den smadrede front blev repareret.
En af løbets andre danske kørere har også haft et mindre problem for nylig. For knap en time siden blev der vist billeder af en langsomtkørende Opel Astra Cup fra Bliss Autosport, og det er desværre #252 med Roland Poulsen ombord. Bilen havde nogle skader i fronten, og var derfor på vej mod pitten. Der er ikke umiddelbart nyt om situationen, men ifølge livetimingen er bilen på banen igen, og ligger netop nu nummer 108 sammenlagt.
I SP3 ligger Claus Grønnings Renault Clio Cup nummer 128 generelt.
I SP8T er Scangrip Racing og Niels Borum netop nu nummer 2 i klassen og nummer 70 generelt.



