Automobile Club de l’Ouest bekræftede torsdag i sidste uge at der foreløbig er tilmeldt 65 biler til den officielle testdag, før 24 timers løbet på Le Mans

Testdagen køres søndag den 31. maj, og alle reserve teams til Le Mans er tilmeldt testdagen. Dette inkludere Danske Formula Racing med deres GTE am Ferrari  458 Italia, kørt af  Johnny Laursen,  Mikkel Mac og Andrea Rizzoli.

Vi har også hele LMP1 feltet tilmeldt til testdagen, hvilket inkludere Rebellion Racing og Nissan Motorsport. For disse to er det første gang de officielt køre sammen med det øvrige LMP1 felt på en racerbane, og jeg forventer ikke ret meget af nogen af dem.

GTE pro feltet vil blive samlet for første gang i år, og det inkludere Jan Magnussen sammen med Corvette Racing.

Lidt fra testdagen 2014

Testdagen plejer at være spændende, og den kam selvfølgeligt følges på Radio Le Mans.  Når vi nærmer os testdagen kommer der mere information.

Start listen til testdagen

Slut dig til fællesskabet på min facebook gruppe, som er for danske Le Mans fans