Young Driver AMR sikrede sig titlen i kørernes VM til David Heinemeier Hansson og Kristian Poulsen. De to havde i næstsidste afdeling selskab af Nicki Thiim, og den lynhurtige trio tog en kontrolleret sejr i GTE Am-klassen.

Med den fjerde sejr til denne kørertrio i sæsonen, sammen med den følelsesladede sejr på Le Mans i juni, er VM-titlen for kørere nu Kristian Poulsen og David Heinemeier Hansson. Det er den anden VM-titel til Kristian Poulsen efter FIA WTCC-titlen tilbage i 2011.

LMP1 fandt også sine verdensmestre med Toyota #8-kørerne Anthony Davidson og Sébastien Buemi, der dog ikke havde det bedste løb. Duoen, der indtil sidste tredjedel af sæsonen også havde Nicolas Lapierre på holdet, sluttede næstsidst i LMP1 og som 11. samlet efter længerevarende pitstop for at få løst generatorproblemer.

Søsterbilen #7 med Alexander Wurz, Tour de Corse-vinder Stepháne Sarrazin og Mike Conway vandt løbet foran Porsche #14 og #20.

Tom Kristensens Audi #1 kørte sig frem fra sidst i LMP1 til femteplads i mål.

LMP2 blev vundet af SMP Racing #47, mens AF Corses #51 tog sejren i GTE Pro.

I GTE Am blev Aston Martin Racings #98 med Christoffer Nygaard, Pedro Lamy og Paul Dalla Lana treer. De var det eneste team, der kunne udsætte titelkampen i GTE Am-klassen, men det ville kræve en sejr til trioen med Lyngby-køreren.

Se det fulde resultat af 6 Hours of Bahrain her.

Reaktioner følger