Alfred Hitchcock kunne ikke have skrevet et mere nervepirrende manuskript til finalen i Danmarksmesterskabet i rally. Tre mandskaber havde mulighed for at tage titlen i den hurtige 4WD-division, og det endte med, at outsiderne – Tim Svanholt/Carina Møller, Roskilde/Herlev – tog guldmedaljerne i den afsluttende fase af Danboring Rally.
Det var egentlig Ib Kragh/Mie Petersen, begge Juelsminde, der var forhåndsfavoritter, men to afkørsler med efterfølgende tidspunkt reducerede deres titelchancer. I stedet kom de forsvarende mestre Christian Jensen/Freddy Pedersen, Ans/Bjerringbro, i front for løbet, hvor de fik opbygget et forspring på et halvt minut til Steen Andersen/Iben Louring, Brøndby/Amager. Men midtvejs under den næstsidste hastighedsprøve sagde deres motor stop.
Nu var Steen Andersen/Iben Louring i front for løbet foran Tim Svanholt/Carina Møller, der med andenpladsen nu var kommet á point med Ib Kragh/Mie Petersen. Det blev derfor den allersidste hastighedsprøve, der i kraft af sine bonuspoint ville være udgørende for udfaldet af Danmarksmesterskabet. Begge hold gav fuld gas, men da Tim Svanholt/Carina Møller var bedst, kunne de med de maksimale tre bonuspoint sikre sig mesterskabet med et forspring på et point. Senere voksede forspringet til 11 point, da Ib Kragh/Mie Petersen havde overskredet deres respittid og blev udelukket.
Steen Andersen/Iben Louring scorede med førstepladsen i Danboring Rally årets anden generelle sejr, men grundet flere tekniske defekter i løbet af sæsonen måtte de tage til takke med en sammenlagt fjerdeplads.
I de tre andre divisioner endte Danboring Rally med de ventede Danmarksmesterskaber til tre mandskaber.
Kenneth Madsen/Henrik Dernoff, Dianalund/Ringsted, genvandt deres Danmarksmesterskab i Tunet National, mens Frank Nielsen/Per Brodersen, Odder/Lem St., og Henrik Larsen/Jeannette Kvick, Hårlev/Maribo, blev mestre i henholdsvis 2WD-divisionen og Tunet National.
Fototekst: To glade rallymandskaber efter Danboring Rally: (f.v.) vinderne Iben Louring/Steen Andersen og de nye Danmarksmestre Carina Møller/Tim Svanholt.
Foreløbige slutstillinger i danmarksmesterskabet:
Division A – internationale 4WD – Danmarksmesterskab | ||||
1. | Tim Svanholt/Carina Møller | Roskilde/Herlev | Mitsubishi Lancer Evo IX |
82 |
2. | Ib Kragh/Mie Petersen | Juelsminde/Juelsminde | Peugeot 207 Super 2000 |
71 |
3. | Christian Jensen/Freddy Pedersen | Ans/Bjerringbro | Peugeot 207 Super 2000 |
67 |
4. | Steen Andersen/Iben Louring | Brøndby/Amager | Mitsubishi Lancer Evo X |
61 |
5. | Max Christensen/Preben Jensen | Svenstrup/Rødding | Subaru Impreza WRX STI |
47 |
6. | Torben Sørensen/Henrik Petersen | Randers/Hobro | Subaru Impreza N12 |
46 |
7. | Dan Pedersen/Vagn Åge Hansen | Brædstrup/Vejle | Subaru Impreza N12 |
37 |
Esben Hegelund/Karsten Isaksen | Hadsten/Egtved | Peugeot 207 Super 2000 |
37 |
|
9. | Tom Pedersen/Hans Marx | Tinglev/Luxembourg | Opel Corsa Super 2000 |
28 |
10. | Dennis Pleidrup/Claus Amstrup | Tørring/Egtved | Mitsubishi Lancer Evo VI |
20 |
11. | Tom Odder Madsen/Jan Thomsen | Hammel/Trige | Subaru Impreza |
15 |
12. | Steen Johansen/Suna Schwaen | Hårlev/Galten | Mitsubishi Lancer Evo IX |
14 |
13. | Jens Chr. Pilgaard/Carsten Bjerregaard | Holstebro/Holstebro | Mitsubishi Lancer Evo IX |
8 |
14. | Michael Sørensen/Søren Tøndborg | Kolding/Kjellerup | Subaru Impreza N12 |
7 |
15. | Lars Kragh/Jess Larsen | Køge/Ringsted | Porsche 911 GT3 |
3 |
Division B – internationale 2WD – Danmarksmesterskab | ||||
1. | Frank Nielsen/Per Brodersen | Odder/Lem St. | Citroën C2 R2 Max |
78 |
2. | Jacob Jensen/Claus Kammersgaard | Broby/Grindsted | Peugeot 208 R2 |
67 |
3. | Kim Madsen/Line Lykke | Slagelse/Slagelse | Peugeot 208 R2 |
60 |
4. | Claus Lisberg/Jacob Lisberg | Odense N/Odense N | Citroën C2 R2 |
47 |
5. | Klaus Hammer/Christopher Lassen | Espergærde/Vanløse | Renault Clio III Sport R3 |
45 |
6. | Carsten Jensen/Michael Fasterholt | Holstebro/Billund | Renault Clio III Sport R3 |
34 |
7. | Michael Ted McBride/Simon Vigsø | Rødovre/Vig | Honda Civic Type-R |
25 |
8. | Verner Boiskov/René Jørgensen | Hemmet/Ikast | Citroën C2 R2 |
22 |
9. | Simon Vallentin/Sune Vallentin | Gislinge/Gislinge | Peugeot 206 Super 1600 |
20 |
10. | Rasmus Christiansen/Inger Skjærbæk | Herlufmagle/Dianalund | Citroën C2 R2 |
14 |
11. | Kasper Nymann Andersen/Dan Johannsen | Vejen/Vejen | Fiat Abarth 500 R3T |
10 |
12. | Jesper Borgaa Fischer/Flemming Pedersen | Aabenraa/Aabenraa | Citroën Saxo VTS |
7 |
13. | Henrik Lisberg/Mette Nielsen | Odense N/Ringe | Citroën C2 Challenge |
5 |
Division C – tunede nationale biler – Danmarksmesterskab | ||||
1. | Kenneth Madsen/Henrik Dernoff | Gørlev/Ringsted | Suzuki Swift Maxi 2000 |
81 |
2. | Jesper Bisted/Heidi Knudsen | Horsens/Egtved | Suzuki Swift Maxi 1600 |
61 |
3. | Morten Karl/Finn Thomsen | Svenstrup/Outrup | BMW 320i E36 |
58 |
4. | Kjeld Seidler/Marc Troels-Smith | Holmegaard/St. Heddinge | Peugeot RCZ |
42 |
5. | Kim Madsen/Line Lykke Jensen | Sorø/Sorø | Peugeot 306 Maxi |
31 |
6. | Rasmus Sørensen/Anette Lykke | Ølstykke/Søndersø | Peugeot 106 Maxi |
27 |
René Harms/Lone Otto | Nørre Alslev/Fredensborg | Suzuki Swift Sport |
27 |
|
8. | Sebastian Aagaard/Anders Hartwig | Hammel/Odense | Renault Clio II |
24 |
Anders Lysen/John Madsen | Sorø/Dianalund | Suzuki Swift Maxi 2000 |
24 |
|
10. | Martin Johansen/Karsten Isaksen | Vejen/Egtved | Renault Clio II Maxi 2000 |
21 |
11. | Carsten Nielsen/Peter Lyngs | Odder/Skals | Peugeot 106 Maxi |
19 |
12. | Benny Pedersen/Ditte Kammersgaard | Gørding/Kolding | Peugeot 308 |
17 |
13. | Kenneth Kolbe/Martin Kirkegaard | Slagelse/Korsør | Peugeot 205 |
9 |
14. | Marco Gersager/Mette Jensen | Rødovre/Holbæk | Opel Kadett GSi |
8 |
15. | Michael Nielsen/Iver Bertel | Haarby/Glamsbjerg | Ford Puma |
7 |
Division D – ikke-tunede nationale biler – Danmarksmesterskab | ||||
1. | Henrik Larsen/Jeannette Kvick | Hårlev/Maribo | Renault Clio II Ragnotti |
92 |
2. | Nicolai Jensen/Mette Felthaus | Horsens/Horsens | Peugeot 207 R3T |
63 |
3. | Ole Jensen/Klaus Lanther | Kalundborg/Kalundborg | Renault Clio II |
60 |
4. | Jacob Madsen/Mette Jensen | Dianalund/Holbæk | Suzuki Swift Sport |
46 |
5. | Jens Møibæk/Christian Fisker | Roslev/Østbirk | Volvo 244 |
29 |
6. | Jesper Nielsen/Stig Mejlbjerg | Ullerslev/Sønderborg | Peugeot 106 |
17 |
7. | John B. Christensen/Johnni B. Christensen | Svenstrup/Svenstrup | Peugeot 206 RC |
12 |
8. | Brian Klausen/Kim Bach Sørensen | Roskilde/Stenløse | VW Golf II GTI |
10 |
Per Sørensen/Birgitte Sørensen | Hundested/Hundested | BMW 120i |
10 |
|
10. | Rune Dyekjær Pedersen/Søren Andersen | Assens/Årslev | Volvo 850 |
9 |
11. | Steen Christensen/Jørgen S. Nielsen | Nykøbing Mors/Nykøbing Mors | Volvo 850 GLT |
8 |
12. | Jesper Thomasen/Sebastian Magnussen | Herlev/Tune | Volvo 240 |
7
|