Der ligger et vist forventningspres på de to danske stortalenter i Formula Renault 3.5-serien. Både Kevin Magnussen og Marco Sørensen har i tests været med helt fremme. Nordjyden Marco Sørensen føler sig dog helt klar.

Selvom han er ny i Lotus-teamet, der drives af Gravity-Charouz, så har han medbragt ingeniør og chefmekaniker fra tiden i ATS Formel 3 Cup i Tyskland.

– Det er en stor glæde, at jeg har kunnet fortsætte samarbejdet med både min ingeniør og mekaniker fra sidste år. Under testene er vi hurtigt kommet tilbage i vores arbejdsrutine, hvilket har gjort at vi har kunnet fokusere fuldstændigt på arbejdet, siger Marco Sørensen i en pressemeddelelse.

Men også på den personlige side er forholdene trimmet til sæsonstart. Under kyndig vejledning af teamets fysiske træner har Marco Sørensen trænet hårdt for at være i fysisk topform til sæsonstarten. Dette har bevirket, at han har smidt næsten seks kg. Noget, der også er krævet til de nye Formula Renault 3.5-racere.

– Det er en fantastisk bil, der er virkelig sket store ændringer i forhold til sidste års udgave. Den større motor har givet mere moment, og sikret et jævnt træk igennem alle gearene. Den forbedrede aerodynamik gør grebet helt sublimt og med den kraftige motor når vi på nogle af banerne, op over 300km/t., siger Marco Sørensen.

Første løb køres på den spanske bane Motorland Aragon. Den 5 kilometer lange bane, som er tegnet af den kendte banedesigner, Herman Tilke, byder både på drastiske niveauforskelle og adskillige overhalingsmuligheder. Den seneste test i Formula Renualt 3,5 World Series blev afholdt på banen, som derfor ikke helt ny for Marco.

– Jeg ser meget frem til sæsonåbningen på Motorland-banen i Spanien. Det er en anderledes sjov bane med et godt flow og med nogle gode overhalings muligheder. På grund af at vi kører mod uret, så kan banen godt være hård fysisk. Især nakken er hårdt belastet. I teamet forventer vi at være med helt fremme, men vi ved også godt, at konkurrencen bliver tæt i det hårde felt.