Mikkel Jensen vandt 12-timers løbet på Sebring for tredje gang – hans første podieplacering med det nye hold, United Autosports. Frederik Vesti sluttede på tredjepladsen i GTP.

Hverken en svær start på 12 Hours of Sebring eller det enorme pres fra søsterbilen kunne komme i vejen for Mikkel Jensen og hans tredje sejr ved 12 Hours of Sebring. Danskeren viste endnu engang sin klasse med en løbsvindende præstation i svære omstændigheder.

Jensen og teamkammeraterne, Phil Fayer og Hunter McElrea, havde en dårlig start på løbet med to hårde straffe. Det kostede dem en omgang, og først seks timer senere var trioen tilbage på den førende omgang.

Med to og en halv time tilbage af 12-timers løbet, tog Mikkel Jensen føringen, som han holdt hele vejen til det ternede flag. Men han kom langt fra sovende til sejren – med 17 minutter tilbage blevet løbet igen afbrudt af en safety car. Det åbnede døren for at søsterbilen, kørt af Paul Di Resta, kunne angribe. Men Mikkel Jensen var standhaftig i sit forsvar, og sikrede guldmedaljen til trods for, at de to United Autosports-biler i flere omgange skrabede maling af hinanden.

Dermed understregede Mikkel Jensen endnu engang, at han er en verdensklasse kører i prototyper – både når det gælder evnerne i dueller og den rendyrkede fart. Det understøtter rapporten fra The B-Pillar også. Her sluttede Jensen i toppen af LMP2-klassen med den hurtigste omgang samt hurtigste gennemsnit.

Dette var Mikkel Jensens sjette deltagelse i det ikoniske amerikanske langdistanceløb, og danskeren kan endnu prale af, at han aldrig er taget fra Sebring uden en pokal.

Sejren på Sebring var en forløsning for både Mikkel Jensen og United Autosports, hvis samarbejde har haft en svær start. Danskeren debuterede for holdet ved Asian Le Mans Series i Malaysia tilbage i december, og på tværs af deres først syv løb sammen var det ikke blevet til en eneste podieplacering. Mest skuffende af dem alle var Rolex 24 at Daytona, som sluttede allerede i løbets første sving. Derfor var det en lettet Mikkel Jensen, som indtog øverste trin på Sebrings podie:

“Kæmpe tak til hele holdet for et fantastisk ræs, som vi kan være stolte af, især efter vores vanskeligheder på Daytona i januar. Jeg må indrømme, at jeg mistede det meste af modet til at begynde med, men som løbet udviklede sig, må man bare sige, at det dér med, at alting kan ske på Sebring, stadig holder”, siger Mikkel Jensen i en pressemeddelelse.

Vesti vandt ‘best of the rest’-kampen i GTP

Mikkel Jensen var ikke det eneste danske islæt på podiet i Florida. I GTP-klassen fik Frederik Vesti en bronzemedalje sammen med Cadillac Whelen-holdkammeraterne Jack Aitken og Earl Bamber.

Desværre blev de dog ikke hyldet lørdag-aften, da søsterbilen fra Wayne Taylor Racing egentlig krydsede linjen på tredjepladsen. Men da de blev diskvalificeret for et teknisk lovbrud, blev Vesti og co. forfremmet.

Løbet så lovende ud for Vesti, da holdkammeraten Jack Aitken fredag eftermiddag satte hurtigste tid i kvalifikationen. Dermed var en danskerbil på pole position på Sebring International Raceway for andet år i træk, efter Kevin Magnussens BMW startede forrest i 2025. Men desværre kunne Vesti, Aitken og Bamber ikke matche Porsche Penske Motorsport over en løbsdistance. Dermed måtte Vesti tage til takke med at vinde kampen om best of the rest bagved de to urørlige Porsche 963’ere.

Frederik Vesti gjorde sig alligevel flot bemærket som den hurtigste kører i bil nr. 31, og den anden hurtigste på tværs af de tre Cadillac GTP’er.

Kollision mellem danskerbiler sluttede Magnussen og Schandorffs løb

Kevin Magnussen som ellers startede på pole position sidste år ved 12 Hours of Sebring, startede i helt modsatte ende denne gang. Holdkammerat, Philipp Eng fik opgaven at sætte kvalifikationstiden for BMW M Team WRT. Men de berygtede bump på Sebring International Raeway bed fra sig, og Eng måtte en tur gennem afkørselsarealet i første sving på sin flyvende omgang. Østrigeren formåede mirakuløst at redde bilen, men det kostede chancen for en god startplacering.

Desværre gik løbet ikke meget bedre. Ligesom året før blev Magnussens løb afgjort tidligt af et sammenstød – og desværre var det med en anden danskerbil denne gang. Frederik Schandorffs holdkammerat Brendan Iribe mistede kontrol over sin Inception Racing Ferrari #70 lige over to timer inde i løbet. Herefter trak han forhastet ind på banen igen, hvor han ramte baghjulsophænget på Magnussens BMW.

Det var slutningen på løbet for Schandorff, mens Kevin Magnussens mekanikere på rekordtid fik erstattet ophænget. Men skaden var sket og holdet sluttede 14 omgange bag den vindende Porsche.

Den femte danske kører i 12 Hours of Sebring var David Heinemeier Hansson, som startede på P11, havde et lidt anonymt løb, og sluttede på syvendepladsen.

Se highlights fra 2026 12 Hours of Sebring her: