Regn i både Europa og USA gjorde betingelserne svære for DASUs internationale banekørere.
Fin pointhøst til Vesti trods regnkaos i Belgien
Efter en sommerpause var FIA International F3 Championship atter på banen; denne gang i rammeprogrammet til det belgiske Grand Prix på Spa-Francorchamp. Som de der fulgte begivenhederne kan bevidne blev det en løbsweekend i regnens tegn; så meget, at Formel 1 Grand Prix’et måtte aflyses efter få omgange bag safetycar.
I F3 lykkedes det dog at gennemføre alle tre løb, selv om safetycar flere gange var i aktion. Frederik Vesti hentede en sjetteplads i hovedløbet, hvor Oliver Rasmussen fortsatte sin fremgang og blev P17 blandt de 26 kørere der fuldførte løbet.
Vesti hentede også gode points i de to sprintrace lørdag, og avancerede en plads i den samlede stilling hvor han nu er på tredjepladsen.
Læs mere på motorsportdanmark.dk her og se stillinger mv. på fiaformula3.com
Problemer i New Jersey
Regnen drillede også på New Jersey Motorsports Park i staten af samme navn. Her blev næstsidste afdeling af Indy Pro 2000 Championship afviklet, og det blev ikke uden problemer for danske Christian Rasmussen. I første heat blev det til en tredjeplads, men i de resterende to måtte Christian begge gange i pit for reparationer efter sammenstød. Han fører dog stadig samlet med 18 points før finaleløbet i oktober.
Løbene kan ses i deres helhed på YouTube her.
Danskere på Brands
Den engelske traditionsbane Brands Hatch lagde asfalt til næstsidste afdeling af Sprint Cup i GT World Challenge Europe. To danskere var med; bedst gik det for Benjamin Goethe der kom i mål som P9 i det andet af de to løb (P5 i Pro Cup), mens Nicolai Kjærgaards bedste resultat var P19 i løb to (P9 i Silver Cup).
Nyhederne her er fra DASUs elitenyhedsbrev – abonner på det her.
Foto: Gavin Baker



