Selvom Jenson Buttons pressemøde i går ikke rigtigt bragte nye svar på banen, så holdt det ikke engelske Autosport fra at bore videre i situationen.
Her afslørede Jenson Button en smule – men han vil stadig ikke kommentere på sit 2016. Han siger dog, at han sagtens kan se sig selv køre World Endurance Championship i fremtiden – og at han i øvrigt også godt kan lide atmosfæren omkring langdistanceløbene:

– I den rette situation kan jeg godt se mig selv køre det i fremtiden. Jeg har set en del af løbene gennem de seneste par år, og jeg er vild med holdånden. Det er et enormt hold-event – og at vinde et 24-timers løb er noget, jeg tror, alle vil elske, for det er noget helt særligt, siger Jenson Button til Autosport.

“Den rette situation” er ifølge Button den rette mulighed for at køre i LMP1 – men han vil overfor Autosport ikke kommentere på, om et tilbud fra Porsche er det rette.