Efter en hektisk lørdag er finalisterne til søndagens EM-finaler for KF2 og KF3 fundet. Set med danske øjne blev det i det store hele til en fin dag, da 6 ud af 12 mulige klarede skæret i KF2, men 3 ud af 5 kom videre i juniorklassen.
Størst indtryk leverede umiddelbart Lasse Sørensen i KF3, der satte en imponerende pole position foran 89 konkurrenter, men også Nicklas Nielsen og Nicolai Sylvest er i finalen, alle med placeringer i forreste halvdel af feltet.
I klassen for “voksne” KF2 fik Andreas S Hansen det bedste udgangspunkt forud for søndag med en flot ottendeplads samlet. Christian Sørensen, Michelle Gatting og Nicolaj Møller Madsen følger tæt efter, mens også Thomas Krebs og Max Klinkby-Silver er med når det går løs. Den forsvarende europamester Møller Madsen var lidt længe om at finde farten, men kom støt nærmere som tiden gik, og ligner et godt bud på en ny medalje, lyder meldingen fra DASUs udsendte Bo Baltzer Nielsen.
Der starter 34 kører i hver af finalerne.