Richard Göransson er vinder af første løb i STCC på Ring Knutstorp. Løbet blev kørt på optørrende bane, men regndråber kort inde i løbet gav ekstra spænding.
Den spænding fik WestCoast Racings BMW-kører dog pillet af, da han fra en tredjeplads på startgridden var toer efter den førende Thed Björk i sving 1. I svinget efter, Tändstiften, gik det imidlertid galt bag de to BMW-kørere, da Tommy Rustad og Janne Flash Nilsson gik ind i kurven side om side. Det er der ikke plads til, og nordmanden røg af banen og ud af løbet.
En kortvarig safetycar-periode fik begge Flash Engineering-kørere til at gå i pit for at få regndæk på. Den beslutning blev fatal, da regnen udeblev, og banen tørrede yderligere op.
Dermed kunne Richard Göransson køre relativt sikkert i mål som etter foran Robert Dahlgren. Team Biogas.ses Patrik Olsson tager igen en podieplacering, som han får forærende, da Mattias Ekströms juniorkører Roger Ericsson må indkassere en drive-through-straf.
Resultatet af første løb i STCC på Ring Knutstorp:
1 Richard Göransson
2 Robert Dahlgren
3 Patrik Olsson
4 Fredrik Ekblom
5 Dick Sahlen
6 Viktor Hallrup
7 Roger Eriksson
8 Mattias Andersson
9 Claes Hoffsten
10 Thed Björk
11 Joakim Ahlberg
12 Jan Nilsson
13 Andreas Ebbesson
Ikke gennemført/ikke til start
14 Robin Appelqvist
15 Tommy Rustad
16 Viktor Huggare
17 Johan Stureson
Foto: Thomas Norsted, www.racemag.dk